"Naděje vždycky způsobí, že uvěříme." Robert Fulghum

Vztahy I.

9. srpna 2018 v 22:39 | realistkadneska |  K zamyšlení
Provází nás celý život, a proto se jim pověnuji vícekrát. První článek směřuji k rodičům a dětem.

O vztazích se píše dnes a denně. U většiny těchto článků žasnu. Jejich autor snad žádný vztah nikdy nezažil, že píše takové nesmysly? V tom lepším případě si říkám, jak pěkné, jen kdyby to bylo reálné…
Každý jsme něčí dítě (biologicky) a tudíž by se dalo očekávat, že máme nebo jsme měli, maminku a tatínka. Ovšem rodin, kde jsou děti vychovávány oběma biologickými rodiči, stále ubývá.
Je to velmi smutný fakt a za jeden z hlavních faktorů považuji rozvodovost či rozpad tzv. hromádkových svazků.
Jedna známá mi kdysi řekla, že to vidí na takové desetiletky - jako vztahy. Tenkrát jsem se naivně podivovala a dnes vidím, že deset let vydrží málokdo. Sama mám zrovna co říkat, rozvod už mám za sebou a občas mám pocit, že se blíží finiš mého současného vztahu.
Jednou někde nějaká rozvedená herečka napsala: "lepší dobře bez sebe, než blbě spolu". Je to taková přijatelná výmluva, ale zkátka se všichni málo snažíme, mít ten náš současný vztah hezký.
Zpět k dětem a rodičům. Tak samozřejmě ideálnější je, pokud se podaří vychovávat dítě v úplné rodině. Ale ruku na srdce, pokud chci řešit vztah rodič - dítě, nemusí a často nemá vliv, zda dítě pochází z rodiny, kde se rozvod konal, či nekonal.Pozor, nemluvím o tom, že rozvod dítě nepoznamená, řeším konkrétní vztah dítě - rodič. Pro rozvod není žádný ideální věk dítěte - jeden můj kamarád se nedokázal smířit s rozvodem rodičů skoro v šestnácti. Vztahy si totiž utváříme, za účasti mnoha vlivů, sami. Mezi rodiči a dětmi je jeden jiný faktor, nevybíráme si sebe navzájem. Zvláštní je, že nejvíce si dokáží ubližovat lidé příbuzní. Co jsou např. za zrůdy rodiče, kteří týrají své děti? A na druhou stranu lidé slušní, vzdělaní, spolehliví, kteří nemohou mít děti vlastní, se k nim v ČR propracují jen velice těžko. Mnohdy to vzdají hned na počátku, zničeni a poníženi úřední mašinérií. Trochu odbočuji, ale výborný vztah k dítěti může mít i negenetický rodič.
Miminko, následně batole je čistá radost, která nám dává zapomenout na probdělou noc, pozvracenou sedačku či rozbitý květník, stačí jeden úsměv. Jsme středobodem jeho vesmíru a ono náš. Od třech let se objeví sem tam nějaký větší vzdor a začíná se profilovat povaha, narůstá sebevědomí, uvědomuje si jakou moc nad ním kdo má a jak může zneužít moci své. Opouští bezpečí domova, setkává se s jinými lidmi a jiným prostředím. To jak se k nim chováme a co jim říkáme, více vnímají.Jeden profesor v letech k nám na konci hodiny promluvil, že ho nejvíce mrzí, že netrávil dostatek času se svými dětmi. Čas člověk nevrátí a je pravda, že od určitého věku již děti nechtějí trávit čas s rodiči. Každý to má samozřejmě jinak. Je dobré mít asi nějaké rituály, které se nechají dodržovat s malými i velkými dětmi. Zkrátka je fajn, najít si na sebe čas a dělat cokoliv.
Základní školní docházka už je doba, ze které si i něco pamatujeme, první velké křivdy, nenaplněné či naplněné sliby, to co nám rodiče slibují, že nám koupí za dobré výsledky.Také je to čas, kdy si někteří rodiče plní na dětech to , co sami nedokázali. Často už se objevují pocity, že nás nikdo nemá rád. A jak roky běží, každý chce být už dospělý, aby mohl to či ono řešit po svém. Především období dospívání je období největšího vzdoru a vzájemných rozepří. Je to těžké pro obě strany ..děti si připadají nepochopené, rodiče jsou zašlapáni v konkurenčním žebříčku jejich vrtevníky. Třeba pro mě bylo nejhorší věčné porovnávání, jak je ten či onen dobrý. Tuto chybu se snažím u svých dětí nedělat. Stačí i malé krůčky, zamyslete se a také třeba nedělejte něco, co dělali rodiče vám.

Bude pokračování. 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 stuprum stuprum | Web | 10. srpna 2018 v 14:17 | Reagovat

Rozejdi se s ním a zkus to se mnou, bude zábava! 8-)

2 realistkadneska realistkadneska | 10. srpna 2018 v 18:59 | Reagovat

Myslíš? :-) Zařadím tě tedy do pořadníku ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama